A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Яснопільщанська гімназія
Липоводолинської селищної ради Сумської області

Топ-5 порад з кібербезпеки для батьків

Триматися якнайдалі від інтернету у 21-му столітті — річ майже неможлива. Це під силу лише тим, хто наслідуючи Робінзона Крузо, чітко і усвідомлено відмовився від сучасного суспільства. Але батькам треба одразу відкидати цей утопічний варіант. Навіть школяреві молодших класів для виконання домашніх завдань потрібно користуватися комп’ютером та шукати додаткову інформацію онлайн. Тому наше завдання — вивчати небезпеки інтернету з точки зору батьківського контролю і шукати засоби перешкоджання впливу небажаного контенту на дитину.

кибербезопасность

Головне завдання батьків — лишатися в курсі того, що шукають діти в інтернеті та які сайти вони переглядають. Також треба забезпечити собі можливість контролювати або обмежувати відвідування сайтів, які не відповідають їхньому віку.

Порада №1 — будьте інформованими

Знайте, скільки часу дитина проводить в інтернеті, а також де і як саме. Батькам дуже важко не відставати від дітей у технічній обізнаності. Тому часто вони навіть і не намагаються контролювати, або докладають мінімальних зусиль. Просто покладаються на випадковість, вважаючи, що все буде добре. Це помилка. Залишайтеся на зв’язку зі своїми дітьми, розмовляйте з ними, вчіться у них, самостійно знаходьте навчальні матеріали в мережі. Насправді це не настільки складно, як здається.

Порада №2 — навчайте кібербезпеці змалку

Саме ви повинні навчити дитину основам кібербезпеки. Не чекайте, що це зроблять дитсадок чи школа. Завдяки цьому вони не вчинять помилок, які можуть вплинути на їхнє чи ваше життя. Зокрема, навчіть їх наступного:

  • уникати розміщення особистої інформації в мережі;
  • розуміти, що всі фото, відео та текстові повідомлення назавжди лишаться доступними для загалу;
  • ніколи не ділиться паролями з друзями і тим паче незнайомцями;
  • додавати до друзів лише тих людей, яких вони особисто знають чи мають точне підтвердження їх реальності;
  • не погоджуватися одразу на особисту зустріч із людьми, яких вони зустріли в мережі;
  • обов’язково повідомляти вас про будь-кого, хто запропонував зустріч.

У разі прямих погроз дитина повинна одразу покинути сайт, вимкнути пристрій і повідомити дорослих.

Порада №3 — забезпечити захищене під’єднання до мережі

Діти стикаються з небажаним контентом випадково чи проявляючи цікавість та натискаючи на спливаючі панелі чи рекламні оголошення. Інтернет — це джунглі у яких мешкають онлайн-хижаки. Ви і ваші діти повинні усвідомлювати важливість анонімності в інтернеті. За можливості треба приховувати своє справжнє ім’я та місце проживання. Не використовувати основний номер мобільного телефону та поштової адреси.

Батьки повинні подбати, щоб з’єднання відбувалося лише через захищений VPN-канал. Це гарантує, що жоден зловмисник не зможе отримати особисту інформацію про ваших дітей і заподіяти їм будь-якої шкоди. Хороший огляд одного із VPN-сервісів (а саме NordVPN) ви можете переглянути перейшовши за цим посиланням. За допомогою VPN ви приховаєте від сторонніх реальне місце перебування дитини, позбавляючи їх навіть можливості ручного пошуку соціальними мережами за місцем проживання.

Порада №4 — налаштуйте домашні пристрої для безпечного використання

Спершу ввімкніть безпечний пошук Google на всіх пристроях, які використовує ваша сім’я. Наприклад, ви можете активувати батьківський контроль у таких онлайн-сервісах, як YouTube, Netflix, AppleTV, або їх аналогах. Також вимкніть GPS прив’язку, якщо це можливо. Якщо такої функції немає — скористайтеся VPN.

Порада №5 — використайте інструменти онлайн-захисту

Використання додаткових інструментів дозволяє батькам контролювати доступ дітей до мережі та позбавити Їх можливості переглядати заборонений контент. Сучасним батькам доступне спеціально розроблене програмне забезпечення, яке допомагає блокувати доступ до сайтів і обмежує поширення особистої інформації в інтернеті. Є як безкоштовні, так і платні рішення із вищим рівнем надійності та більшою кількістю налаштувань.

Підіб’ємо підсумки

Моніторинг та контроль — це не забаганка, а обов’язок всіх розважливих батьків. Простіше за все робити це, встановивши комп’ютер у загальній зоні, де ви можете спостерігати та контролювати його використання. Ви самі визначаєте час, який ваша дитина проводить за комп’ютером, а також слідкуєте за тим, з якими цілями він використовується. Також ви маєте контролювати доступ до мережі з усіх портативних пристроїв які є у будинку. Обов’язково прослідкуйте за тим, щоб усі з’єднання виконувалися лише через один захищений VPN канал.

 Будьте пильні щодо наступних ознак:

  • дитина проводить багато часу в інтернеті, особливо вночі;
  • вона отримує телефонні дзвінки або повідомлення від людей, яких ви не знаєте;
  • коли ви входите до кімнати, дитина намагається вимкнути комп’ютер або звук.

Але що робити, коли діти стають дорослішими? Природно, що з віком дитина прагне більшої конфіденційності й багато з перелічених заходів вже не будуть дієвими. Будьте певні, що спроби посилити контроль призведуть до зворотнього. Але, якщо ви не обійшли увагою викладені тут поради, до цього моменту дитина вже буде в змозі «фільтрувати» контент, а також відрізнити реальну людину від «фейку» і уникнути небезпеки.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора