A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Яснопільщанська гімназія
Липоводолинської селищної ради Сумської області

Поради психолога

Для батьків дошкільників    

Від «домашньої дитини» до «дитсадківця»

Як зробити цей процес безболісним?

Коли віддавати дитину до дитячого садка? Що робити, щоб дитина швидко адаптувалася до нових умов? Ці питання непокоять багатьох батьків, бабусь та дідусів. Ось що радять із цього приводу педагоги, психологи та педіатри.

Якщо є можливість, бажано, щоб до трьох років дитина виховувалася в домашніх умовах, перебуваючи постійно з мамою. Дехто з мам, які мають змогу доглядати дитину не лише до трьох років, а й довше, непокояться, що син чи донька виростуть занадто домашніми, некомунікабельними. До того ж не отримають належного рівня розвитку, який їм можуть забезпечити вихователі дитячого садка під час спеціальних занять. 
Насправді ці аргументи є вагомими лише в тому випадку, якщо мама не приділяє належної уваги розвитку свого малюка, і всі її турботи зводяться лише до того, щоб дитина була здоровою, нагодованою та чисто вдягненою. Якщо ж батьки (дідусі та бабусі) багато розмовляють з дитиною на різні теми, читають їй книги, знайомлять її з мистецтвом (відвідують дитячі театри, цирк, концерти, мистецькі гуртки), заохочують до спілкування з дітьми (у дворі, на дитячих майданчиках тощо), то таке домашнє виховання принесе дитині лише користь.
До дитячого садочка дитину можна віддати за рік до школи, щоб вона звикла до дитячого колективу, дисципліни. Таким чином вона зменшить емоційне навантаження, ставши школярем.
Якщо ви хочете відвести малюка до дитячого садочка, але вагаєтесь щодо того, як він сприйме це «нововведення», для прийняття рішення поспостерігайте за дитиною. Якщо в той час, як ви займаєтесь домашнім господарством, син чи донька спокійно грається у своїй кімнаті, це свідчить про те, що вони спокійно перенесуть відсутність мами під час перебування в дитячому садку. Якщо ж дитина весь час ходить за мамою «хвостиком», розлука з нею протягом дня може спричинити відчутну психологічну травму, розвиток неврозу. Якщо дитина і через рік-два так само  прив'язана до мами і не виявляє особливого бажання контактувати з дітьми та іншими людьми, потрібно звернутися до психолога. Вроджена замкнутість і сором'язливість — явище цілком нормальне.
Діти часто плачуть у перші хвилини після приходу до дитячого садка, їм не хочеться розлучатися з мамою. Інколи це повторюється щоранку. Однак варто мамі піти, через кілька хвилин вони заспокоюються. Це звичне явище. Якщо ж дитина довго не може заспокоїтися після того, як мама пішла, і ця ситуація повторюється щодня, до того ж батьки помічають, що син чи донька стали нервовими, похмурими, погано сплять уночі через жахливі сни, це є приводом для консультації у психолога. Інколи, щоб зберегти здоров'я дитини, необхідно віднайти можливість «домашнього виховання» (звернутися по допомогу до бабусі, вдатися до послуг няні чи навіть покинути роботу мамі).
Розглядаючи таку перспективу, можна навести як позитивні докази, так і негативні. Почну з негативних: для дитини зі слабким імунітетом існує велика ймовірність захворіти у дитячому колективі на який-небудь недуг. Але для профілактики захворювань існує безліч засобів (вживати в їжу часник, фрукти з вмістом вітаміну С, тепло вдягатися, мати особисті гігієнічні засоби).  Звичайно, якщо це «дитячі хвороби», які вражають групу дитячого саду, то від них практично немає порятунку. Але, нехай це звучить цинічно, дитині (особливо дівчаткам) краще перехворіти тією ж «вітрянкою» та краснухою в дитинстві, адже відомо, що дорослі важче переносять «дитячі» хвороби.
Багатьох лякає кількість дітей у групі — мовляв, якщо я з одним не справляюсь, то куди там вихователю із двадцятьма. На це вам така відповідь: діти — такий народ, до якого легко знайти підхід, і досвідчений педагог зуміє організувати виховний процес так, щоб задіяти всіх дітей у групі, і жоден не залишиться покинутим або обділеним увагою.
Тепер позитивні сторони. По-перше, колектив — це краще середовище для виховання особистості, а колектив однолітків — тим більше.
По-друге, у кожному дитячому садку існує програма навчання, яка розроблена фахівцями в галузі дошкільної педагогіки з урахуванням дитячої психології. Така програма розроблена по кожному розділу навчального процесу і містить рекомендації щодо проведення педагогічного процесу з урахуванням вікових особливостей дітей.
По-третє, у дитячих садках існує режим дня, згідно з яким усі режимні моменти день у день повторюються суворо в певний час. А дотримання режиму дня сприяє гарному фізіологічному, психологічному та емоційному розвитку дитини. Точне ж дотримання режиму дня в домашніх умовах — дуже важке завдання.
У дитячому садочку все — від харчування дітей і до їхньої гри — сприяє тому, щоб Ваш малюк зростав здоровим, веселим і ситим. А ще — там створені умови для різноманітних ігор дітей (рухливих, сюжетно-рольових, музичних, настільних, ігор з дидактичним матеріалом...) А що вже говорити про ранки в дитячому садку, розваги, інсценування казок, які діти старшого дошкільного віку готують для молодших... І найголовніше: з дитиною, яка виховується в дитячому садку, крім вихователя, працюють психолог, логопед, музичний керівник, медичний працівник. Вони регулярно проводять діагностику розвитку Вашої дитини, а також допомагають вчасно виявити будь які відхилення від  норми, якщо такі мають місце
Приватний вихователь. 
Негативні сторони (не рахуючи фінансової сторони проблеми): дитина буде рости поза  межами дитячого колективу, і це згодом може негативно позначитися на її входженні в колектив у шкільному віці. Мала ймовірність організації правильного режиму дня для дитини, а також своєчасного медичного обстеження.
Позитивні сторони: з Вашою дитиною індивідуально працює педагог, який планує процес навчання і виховання з урахуванням індивідуальних особливостей саме Вашої дитини.
Самостійний догляд за власною дитиною. 
Якщо Ви не маєте спеціальної педагогічної освіти, Вам буде дуже важко організувати правильний режим для Вашої дитини. Але найкраще в цьому рішенні проблеми те, що Ваша дитина завжди відчуватиме Вашу підтримку.
Отже, виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що найкращий вихід із ситуації — це дитячий садок. Інше питання: як підготувати дитину до цієї події? Чи можна якось полегшити період звикання до нової обстановки — так званий адаптаційний період? Але про це наступного разу.

 

 

Перший день в  дитячому садку

Перший день в  дитячому садку повинен стати для малечі  справжнім святом адже  у нього з'явиться багато нових друзів.  Тому до такої події потрібно завчасно підготуватися.  Увечері почніть розповідати казку про хлопчика, який теж зовсім недавно пішов в дитячий сад.
Але не закінчуйте її.  Другу частину залиште на завтра. Коли заберете маля додому після першого дня в дитячому саду, розпитаєте його про те, де він гуляв, які там були іграшки, з ким познайомився.
Дізнайтеся, що йому більш всього сподобалося.  А увечері продовжить казку про хлопчика, який чудово провів день.  Завдяки таким нескладним діям дитячий сад   викликатиме у дитини лише позитивні емоції.
Улюблена іграшка також допоможе полегшити адаптацію в садку.  Хай крихітка візьме її з собою. Так він відчуватиме себе спокійніше.
До того ж  іграшка може допомогти в знайомстві з іншими дітьми: їм точно захочеться взнати як звуть ведмедика  або наскільки швидко їздить машинка. 
Але врахуйте, що не можна розповідати про садок лише у веселкових тонах.  Якщо дитя  буде думати, що зможе грати коли захоче і всі діти його полюблять,  вже перший день в садку може сильно його розчарувати.
Адже на практиці виявиться, що потрібно дотримуватися  режиму дня, та і подружитися з кожним малюком не вийде. 

Дев'ять  ознак  готовності  дитини  до дитячого  саду:

  • Малюк  вже уміє добре розмовляти, любить грати з іншими дітьми  та прагне до спілкування з ними.
  • Вміє їсти ложкою, підставляти руки під струмінь води, змивати мильну піну з рук, ходити на горщик і одягатися    з незначною допомогою.
  • Меню крихітки різноманітний,  в раціон входять каші,  супи,  м'ясні,  рибні і    молочні     блюда.
  • У дитини вистачає терпіння усидіти на місці хоч би 18 хвилин. Любить слухати і робити щось своїми руками (аплікація, ліплення, малювання).
  • Дитина  може деякий час провести  без уваги дорослих, самостійно себе зайняти, придумати розвагу.
  • Малюк  з цікавістю вивчає навколишній світ і може досить довгий час залишатися без батьків.
  • Дитині подобається знаходитися в дитячому колективі, навіть якщо він їсть з вашою допомогою і не уміє самостійно одягатися.
  • Стан здоров'я дитини в нормі.
  • Консультація  у дільничного педіатра.

Нарешті день прийшов!


І ось настав  довгоочікуваний день! Пора збиратися! Залишилося лише вирішити, хто поведе малюка в дитячий сад. Звичайно, вам цікаво побачити як відреагує дитя.  Але буде краще, якщо його відведе той, з ким крихітка менше вередує. Це позбавить його від зайвих переживань.
Дуже важливо в перший день прийти вчасно. Дитина побачить, як приходять інші діти, як вони прощаються з батьками і залишаються з вихователями. Одне з правил швидкої адаптації в дитячому садку - не розтягуйте ранкове прощання. Не потрібно стояти над малюком з сумним  обличчям, якщо він вередує. Швидко прощайтеся і вирушаєте.  Вихователь напевно знайде спосіб як його відвернути. До того ж в більшості випадків як тільки за мамою закриваються двері, дитя заспокоюється.
В перший день бажано вже через декілька годин прийти за дитиною і поступово збільшувати час. Деякі батьки підходять  до дитячого майданчика, коли група виходить на прогулянку.
Робить це категорично не рекомендується.  Також   надзвонювати виховательці, щоб дізнатися що робить крихітка. Повірте, у разі потреби вона сама вам подзвонить.  Та і зайві переживання ні вам, ні  дитині  зараз ні до чого. 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора